Aby chodidlá pri športe netrpeli

dec 17, 2018

Staráme sa o správnu výživu, športujeme, dbáme o ploché brucho, štíhle boky, pevné paže… Jediné, čomu stále venujeme málo pozornosti, sú naše chodidlá. Pritom práve ony držia celú váhu nášho tela, poskytujú nám oporu v stoji a zároveň umožňujú pohybovať sa. Sú súčasťou takého množstva funkčných svalových reťazcov, že ich nedostatočná funkcia ovplyvňuje všetky segmenty pohybového aparátu. Uvedomujeme si to? Možno trochu, keď máme problémy, ale už menej, keď sme zdraví a ideme napríklad behať, korčuľovať či hrať futbal.

Športovci, zvlášť tí „rekreační“, patria k častým klientom ortopedických ambulancií. Napätie a bolesť v spodnej časti chodidla môže byť príznakom zápalu plantárnej fascie, bolesť pri chôdzi dole kopcom zápalu Achillovej šľachy, bolesť v dolnej časti lýtka, zápalu okostice píšťaly. Ku zápalu šľachy môže dôjsť aj v hornej časti nohy, kde sa nachádzajú vystierače, vďaka ktorým môžeme chodidlo ohýbať smerom nahor a nadol. Aj k tejto diagnóze, rovnako ako k tým predchádzajúcim a mnohým ďalším, sa môžeme dopracovať nosením nesprávnej športovej a turistickej obuvi.

Individuálne zhotovené ortopedické vložky

Ortopédi aj podológovia (podiatri) najčastejšie odporúčajú na liečbu chorých a ošetrenie zdravých nôh individuálne zhotovené ortopedické vložky. Naozaj funkčné a účinné ortopedické vložky však v obchodoch s obuvou ani športovými potrebami, ba dokonca ani v lekárňach a zdravotníckych potrebách nenájdete. Musia byť zhotovené presne na mieru, anatomicky tvarované s ohľadom na individuálnu morfológiu chodidiel nositeľa, tak, aby zabezpečovali optimálne tlakové rozloženie na podložke, tzn. efektívnu pozíciu chodidiel v obuvi. Ak idete športovať, vložky by mali navyše zohľadňovať aj špecifiká toho-ktorého športu.

Vedúca ortopedická technička Adriana Peklová zo spoločnosti Neoprot má už bohaté skúsenosti s výrobou športových vložiek na mieru. Na otázku: „Čím sa líšia športové vložky od ostatných ortopedických vložiek“, odpovedá: „Je to predovšetkým v použití špeciálnych materiálov, z ktorých sú jednotlivé časti a vrstvy vložiek poskladané. Napríklad vložky na turistiku znižujú riziko tvorby otlakov, golfové podporujú stabilitu tela pri odpale, bežecké odľahčujú nohy a bránia neželanému pohybu chodidla v topánke, cyklistické tlmia vibrácie z pedálov a podobne.“

Individuálne zhotovené športové ortopedické vložky sú určené predovšetkým na ošetrenie zdravých nôh. Ich úlohou je zabrániť zraneniu, deformáciám či iným ochoreniam nôh, vlastne aj iných častí tela, ako dôsledku jednostrannej alebo nadmernej pohybovej záťaže.

Obrázok – zdroj: Neoprot

Objednávanie a informácie

Ambulancie Záhradnícka a Stromová:

+421 905 550 795

ortamb@ortamb.sk

VABENE:

+421 905 540 337

vabene@ortamb.sk