Prvý krok k zdraviu

feb 20, 2021

Blíži sa jar a s ňou tradične dôsledky po zime oslabenej imunity. Riešiť teplotu a respiračné ochorenia v období boja s Covidom 19, určite nie je nič príjemné. Veď aj bežná návšteva ambulancie praktického lekára môže byť dnes problémom. Našťastie, zbrane, po ktorých by sme mali siahnuť v boji proti chrípke a infekciám v prvom rade, nemusíme hľadať v ambulanciách, ale v obchodoch s potravinami. Silný imunitný systém si vybudujeme, ak zaradíme do svojho denného jedálnička bežne dostupné potraviny. Niektoré z nich môžu mať zázračný účinok aj na zdravie našich kĺbov a kostí.

 

CITRUSOVÉ PLODY

– grapefruity, limetky, pomaranče, mandarínky a citróny

Predpokladá sa, že vitamín C zvyšuje produkciu bielych krviniek, ktoré sú kľúčové v boji proti infekciám. Pretože vaše telo nie je schopné vitamín C ani produkovať, ale ani si vytvárať jeho zásobu, je nutné, aby ste zaradili do svojho jedálnička jeho zdroj každý deň. Odporúčaná denná dávka pre väčšinu dospelých je:

  • 75 mg pre ženy
  • 90 mg pre mužov
  • Ak sa rozhodnete pre doplnky, neužívajte viac ako 2 000 (mg) denne.

 

ČERVENÉ PAPRIKY

Červená paprika obsahuje takmer 3-krát viac vitamínu C ( 127 mg ) ako pomaranč ( 45 mg ). Okrem toho je tiež bohatým zdrojom beta karoténu. Beta karotén, ktorý vaše telo premieňa na vitamín A , pomáha udržiavať zdravé vaše oči a pokožku.

 

BROKOLICA

Brokolica je plná vitamínov A, C a E, vlákniny a mnohých ďalších antioxidantov. Je jednou z najzdravších druhov zeleniny, ktoré si môžete dať na tanier. Ale, pozor, varte ju čo najmenej, ideálne vôbec. Výskum ukázal, že najlepší spôsob, ako udržať v zelenine viac výživných látok, je iba ju spariť.

 

CESNAK

Okrem toho, že cesnak je nepostrádateľný v boji proti infekciám, môže tiež spomaliť kôrnatenie tepien. Blahodarný vplyv na posilňovanie imunity má cesnak vďaka vysokej koncentrácii zlúčenín obsahujúcich síru, ako je napríklad alicín.

 

ĎUMBIER/ZÁZVOR

Ak neviete, aký rozdiel je medzi ďumbierom a zázvorom, tak žiadny. Zázvor sa kedysi považoval za čechizmus, ale dnes sme ho už plnohodnotne prijali do nášho jazyka. Môžete si vybrať, ktorý pojem vám je sympatickejší.

Zázvor môže pomôcť zmierniť zápal, znížiť bolesť hrdla a zápalové ochorenia. Pomáha tiež znižovať chronickú bolesť.

Obsahuje gingerol – látku so silným protizápalovým a antioxidačným účinkom. Výborne znižuje bolestivosť. Ak máme v tele bolestivý zápal, teplý zázvorový čaj je výborným riešením, pretože zahriatím a odstátím sa pozitívne účinky zázvoru ešte zvyšujú.

 

KURKUMA

Kurkumu nazývajú aj žltým zázvorom alebo zlatým šafranom. Je to tropická rastlina z čeľade ďumbierovitých. Jej koreň sa používa ako korenie alebo olej. Účinnou zložkou kurkumy je kurkumín, žlté farbivo, ktoré má protizápalový účinok. Kurkuma podporuje tvorbu žlče a tým uľahčuje trávenie. Je antioxidantom.

V kuchyni sa kurkuma využíva na dofarbovanie syrov, omáčok i ako prídavok sladkých dezertov. Kurkuma je výborná tiež v teplom čaji.

Špeciálne chceme vašu pozornosť upriamiť aj na účinky kurkumy pre udržanie zdravia kĺbov. Pozitívne ovplyvňuje ich pohyblivosť, znižuje opotrebenie chrupiek a zároveň uľavuje od možného zápalu. Prospieva aj kostiam. Tieto a ďalšie účinky však dokáže zaistiť len dostatočne vysoké množstvo kurkumy podávané v pravidelných dávkach po dobu niekoľkých týždňov. Možnosťou je užívanie kvalitných výživových doplnkov.

Pre zdravé fungovanie našej imunity je vhodné užívať kurkumu pravidelne. Odporúčaná dávka je asi jedna čajová lyžička na dospelého človeka. Na tieto účely sa preto dobre hodí kurkuma v podobe korenia, ktorú možno pridávať do jedál, polievok i piť vo forme čajov.

 

ŠPENÁT

Špenát sa dostal na náš zoznam nielen preto, že je bohatý na vitamín C – je tiež nabitý množstvom antioxidantov a beta karoténu. Podobne ako brokolica, aj špenát je najzdravší, keď sa varí čo najmenej. Ľahké varenie však uľahčuje vstrebávanie vitamínu A a umožňuje uvoľnenie ďalších výživných látok z kyseliny šťaveľovej , ktorá je antinutričnou látkou.

 

JOGURT

– dajte prednosť jogurtom obsahujúcim živé kultúry

Jogurt môže byť skvelým zdrojom vitamínu D , takže skúste zvoliť značky obohatené o tento vitamín. Vitamín D pomáha regulovať imunitný systém a predpokladá sa, že zvyšuje prirodzenú obranyschopnosť nášho tela pred chorobami.

 

MANDLE

Pokiaľ ide o prevenciu a boj proti prechladnutiu, je vitamín E v poradí hneď za vitamínom C. Orechy, ako sú mandle, sú týmto vitamínom doslova nabité.

Dospelí potrebujú iba asi 15 mg vitamínu E každý deň. To by malo zodpovedať asi 46 olúpaným mandliam.

 

SEMENÁ SLNEČNICE

Slnečnicové semená sú plné živín vrátane fosforu , horčíka a vitamínov B-6 a E.

Vitamín E je dôležitý pri regulácii a udržiavaní funkcie imunitného systému. Medzi ďalšie potraviny s vysokým obsahom vitamínu E patria avokádo a tmavá listová zelenina .

Slnečnicové semená majú tiež neuveriteľne vysoký obsah selénu.

 

PAPÁJA

Papája je ďalšie ovocie nabité vitamínom C. V jednom stredne veľkom ovocí nájdete dvojnásobok dennej odporúčanej dávky vitamínu C. Papája obsahuje aj tráviaci enzým zvaný papaín, ktorý má protizápalové účinky a tiež draslík, horčík a kyselinu listovú, ktoré sú prospešné pre vaše celkové zdravie.

 

KIWI

Rovnako ako papája, aj kivi sú prirodzene plné základných živín, vrátane kyseliny listovej, draslíka, vitamínu K a vitamínu C.

 

HYDINA

Keď ste chorí a siahnete po slepačej polievke, budete sa cítiť lepšie. A nie je to len placebo efekt. Polievka môže pomôcť zmierniť zápal. Hydina, ako je kuracie a morčacie mäso, má vysoký obsah vitamínu B-6 . Necelých 100 g morčacieho alebo kuracieho mäsa obsahujú takmer jednu tretinu denného odporúčaného množstva B-6.

Vitamín B-6 je dôležitým pri mnohých chemických reakciách, ktoré prebiehajú v tele. Je tiež nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek .

Vývar alebo vývar pripravený varením kuracích kostí obsahuje želatínu, chondroitín a ďalšie výživné látky užitočné pre liečenie čriev a imunitu.

 

Jesť iba jednu z týchto potravín nebude stačiť na boj proti chrípke alebo iným infekciám, aj keď ich budete jesť neustále. Dbajte na veľkosť porcie a odporúčaný denný príjem, aby ste neprijímali príliš veľa jediného vitamínu a príliš málo ďalších.

 

Zdroj:

Healthline.com: https://anon.healthline.com/15-foods-that-boost-the-immune-system

Objednávanie a informácie

Ambulancie Záhradnícka a Stromová:

+421 905 550 795

ortamb@ortamb.sk

VABENE:

+421 905 540 337

vabene@ortamb.sk